
Małe królestwo tropikalnych roślin i pięknych, egzotycznych owadów. Wielobarwne motyle charakteryzuje niebywałe bogactwo wzorów na skrzydełkach, szeroka gama rozmiarów i nieodparty pociąg do żywych barw. W połączeniu z wylęgarnią, informacjami o każdym gatunku i paroma atrakcjami dodatkowymi, Kraina Motyli stanowi wspaniałe miejsce do zabawy i nauki.

Sztuczny stok narciarski, a ściślej rzecz biorąc - pochyła taśma wprawiana w ruch, całkiem wiernie imituje zjazd po naturalnym stoku. Dzięki temu nawet latem, w bardzo komfortowych warunkach, można doskonalić narciarskie umiejętności. Niezbędny sprzęt - buty, deski i narty, a także kask i kijki - jest dostępny na miejscu. Jedna jazda trwa ok. 15 minut.

Oddany do użytku w 2013 r. park, niemal z sezonu na sezon rozbudowujący udostępniane atrakcje. 2 pierwsze trasy - łatwa i trudna - stawiają przed pokonującą osobą odpowiednio 12 i 11 zróżnicowanych wyzwań. Przeszkody są idealne dla początkujących, a i zaawansowani w temacie goście powinni się nieźle bawić. Trasa “Górna” jest najpoważniejszym wyzwaniem.

Zdecydowanie góruje ponad pozostałymi budynkami w Jarosławcu. Ma w końcu ponad 33 metry. Jej światło rozchodzi się z wysokości ok. 50 m n.p.m. i widoczne jest z odległości 23 Mm. Emitują je żarówki na 4 obrotowych panelach. Wieża latarni ma podstawę kolistą, do jej budowy użyto cegły. Wzniesiono ją w 1838 r., kiedy okazało się że poprzednia jest zbyt niska.

Wędkowanie stojąc suchą stopą na lądzie niewątpliwie ma swój niezaprzeczalny urok, jednak zdecydowanie pogłębione wrażenia czekają na pokładzie łodzi. Zorganizowaną od A do Z wyprawę na ryby, w okolicach Jarosławca można urządzić na wiele różnych sposobów. Do wyboru w regionie są łowiska na Morzu Bałtyckim, w Wieprzy oraz pobliskich jeziorach - Kopaniu i Wicku.

W takiej czy innej formie, jednak od zawsze obecna w Jarosławcu. Rybołówstwo, nawet w erze nadmorskiej turystyki wypoczynkowej, pozostaje jednym z najważniejszych zawodów ludzi mieszkających nad Bałtykiem. Kutry miejscowych rybaków zwykle zacumowane są na plaży nieopodal głównego zejścia bądź przy pobliskim pomoście. Najświeższe ryby w okolicy? Tylko tutaj.

Wyjazd nad Morze Bałtyckie nabiera właściwego kolorytu dopiero po wypłynięciu na szerokie i głębokie wody. Brak porządnego portu w mieście nie jest wystarczającą wymówką - taki Jarosławiec ma tylko plażową przystań rybacką i małe molo, a i tak można wypłynąć stąd w rejs po przybrzeżnym obszarze. Wyjątkowy klimat to atut późnych wycieczek o zachodzie słońca.

Generalnie paintballowe bitwy toczy się albo w zamkniętych, najczęściej opuszczonych budynkach, albo na otwartym, najlepiej leśnym terenie. Dwuhektarowe pole do gry w Jarosławcu łączy 2 w 1, gdyż powstało w miejscu dawnego ośrodka wczasowego. Do dyspozycji jest kompletny sprzęt dla 30 osób, gospodarze organizują też survivalowo-wojskowe kolonie.

Długa, czysta i wyróżniająca się miękkością drobniutkiego piasku plaża: oto główny walor turystyczny w oczach letników, którzy do Jarosławca zjeżdżają już od przełomu XIX i XX wieku. Wprawdzie plaż...

Doskonałe miejsce, by lepiej poznać największe bogactwo Morza Bałtyckiego, jakim jest bursztyn. Zwłaszcza, iż zamiast statycznych ekspozycji w gablotach dominują multimedialne instalacje: “Bursztynowy las”, “Inkluzje” oraz “Kopalnia”, które interesująco prezentują wiele aspektów dotyczących jantaru. Do tego oczywiście fantastyczne okazy bursztynu, np. niebieskiego.

Rozbudowany i pełen urozmaicających leniwą kąpiel atrakcji (gejzery, dzikie rzeki, grota z wodospadami itd.) kompleks, zlokalizowany ledwie 350 m od jarosławieckiej plaży. Ośrodek dysponuje interesującą gamą możliwości: pływania sportowego, rekreacyjnego, hydromasaży, zabiegów SPA&Wellness, korzystania z sauny, opalania się na leżaku i jeszcze wielu innych.

Minigolf to gra, której tradycje sięgają prawdopodobnie aż do starożytnych Chin. Może być poważnym sportem, a może być też czystą rozrywką - wszystko zależy od nastawienia uczestników rozgrywki. Pole w Jarosławcu oferuje graczom 9 dołków o zróżnicowanych poziomach trudności i skomplikowania. Dodatkowo tor posiada 3 stanowiska do ćwiczenia techniki uderzeń.

Nadmorski klub jeździecki, kompleksowo zmodernizowany na początku 2015 r. Stajnia Horyzont swoją ofertą zainteresuje tak zaawansowanych, jak i początkujących miłośników dżokejki. Posiada m.in. nowoczesną stajnię z siodlarnią, krytą halę do ujeżdżania i zewnętrzne padoki. Organizowane są też obozy i kolonie, a miłym dodatkiem jest zwierzyniec z ptakami ozdobnymi.

Prywatne muzeum rybaka, który na morzu spędził ponad 25 lat. Dzięki temu nie ma najmniejszych wątpliwości co do kwalifikacji przewodnika oprowadzającego po wystawach. W kolekcji znajdują się m.in. sieci, urządzenia nawigacyjne, kapoki, liny, kotwice, tratwy czy warsztat szkutnika z 6-metrową łodzią. Ważnym atutem są morskie opowieści serwowane przez gospodarza.

Międzynarodowy szlak rowerowy wokół Bałtyku R-10, nazywany również Nadmorskim Szlakiem Hanzeatyckim to trasa łącząca 9 państw nad Bałtykiem – Danię, Niemcy, Polskę, Rosję, Litwę, Łotwę, Estonię, Fi...

Obszar niegdyś zupełnie niedostępny dla postronnych, teraz zamykany przez żołnierzy niemal wyłącznie na czas ćwiczeń z ostrą amunicją i z użyciem cięższego sprzętu. Swoje umiejętności sprawdzają tu różne formacje sił NATO. Na terenie poligonu znajduje się m.in. dawna baza niemieckiego lotnictwa morskiego oraz opuszczony cmentarz wymarłej osady rybackiej.

Największy akwen w gminie, oczywiście nie licząc morza. Warunki na jeziorze - powierzchnia 1060 ha, średnia głębokość 2 m - i jego ekosystem sprzyjają uprawianiu wielu sportów i innych aktywności: wędkarstwu, żeglarstwu, obserwacji ptaków czy wyścigom modeli sterowanych radiem. Ważna uwaga dla wędkarzy - z łodzi mogą łowić wyłącznie na zachodniej części jeziora.

W 1873 r. wzniesiono w niedalekim Rusinowie kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Wybudowano go w miejscu, gdzie dawniej stała chrześcijańska świątynia z drugiej połowy XIV wieku. W śred...

Zanim żeglarz wypłynie na szerokie wody i zmieni się w wilka morskiego, musi nabrać wprawy w sztuce żeglowania. Dla swojego bezpieczeństwa, lepiej nie robić tego na własną rękę. Szkoła Magola dysponuje m.in. klasycznymi jachtami żaglowymi, a także motorowymi, kajakami oraz łodziami wiosłowymi. Kto nie potrzebuje lekcji, ten może wypożyczyć wymieniony sprzęt.

Morze Bałtyckie, Jezioro Wicko, łączący te akweny kanał Głównica oraz rzeka Wieprza - to najlepsze miejscówki do zarzucenia wędki w regionie. Wszystkie te wody są bogate w zróżnicowane gatunki, m.in. karpiowate, łososie, lipienie, sandacze, szczupaki, leszcze czy węgorze. Wybór wędkarskiej metody jest niemal równie szeroki, co wśród biorących w okolicy ryb.

Lotnisko i baza wojskowa w Wicku powstały na potrzeby Luftwaffe w latach ‘30 XX w. Później stacjonowały tu m.in. wojska artyleryjskie. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć pozostałości kompleksu oraz prawdziwe zestawy pocisków rakietowych, oczywiście nieuzbrojonych. Trzeba pamiętać, że żołnierze stacjonujący w pobliżu mogą czasowo zamykać ten teren dla cywili.

Podobnie jak niebieska, zielona trasa regionalna przebiega przez wiejskie tereny Darłowa i Postomina. W przeciwieństwie do szlaku Eryka I, przeważająca jego część to drogi polne i leśne dukty. 12 k...

Mini zoo może się pochwalić ok. 50 rodzimymi i egzotycznymi gatunkami gryzoni, królików, kózek, świnek i ptaków - w tym papug. To prywatna inicjatywa, wynik zamiłowania do zwierząt i chęci pokazania “naszych braci mniejszych”, których raczej trudno spotkać normalnie na co dzień. Dodatkowo można zorganizować ognisko, a niektóre zwierzątka kupić i zabrać do domu.

Przybrzeżne jezioro o powierzchni ok. 790 ha, mieszczące się mniej więcej w połowie drogi między Jarosławcem a Darłowem. Akwen połączony jest z Bałtykiem kanałem. Znany windsurferom Kopań słynie też z wielkiego bogactwa ryb, co czyni jezioro wymarzoną lokacją dla wędkarzy. Ciekawostka historyczna - na płd.-zach. brzegu można odnaleźć resztki słowiańskiej osady.

Ośrodek jeździecki w malowniczej miejscowości Kopań, w pobliżu jeziora o takiej samej nazwie. Oferta obejmuje wiele pozycji, które powinny zainteresować amatorów jazdy konnej: m.in. wycieczki w teren, przejażdżki bryczkami i hipoterapię. Na terenie stadniny p. Małeckiego funkcjonuje również hotel dla koni, zapewniający zwierzętom stosowną pielęgnację i opiekę.

Na terenie gmin wiejskich Słupsk i Postomino przebiega 17,6 km szlaku rowerowego noszącego nazwę Równina Sławieńska. Trasa oznaczona jest kolorem żółtym. Prowadzi przez malownicze wsie, przede wszy...

Miłośnicy wiosłowania mają w okolicy przynajmniej 2 ciekawe opcje. Pierwszą jest spokojna rekreacja na wodach jeziora Wicko. Z kolei spływy Wieprzą wymagają zdecydowanie więcej wysiłku fizycznego i logistycznego. Najdłuższa trasa liczy ponad 110 km i wymaga ok. tygodnia czasu. Piękna natura i zabytki mijanych miejscowości zrekompensują trudy wyprawy z nawiązką.

Wyjątkowy park rozrywki nieopodal Darłowa, gdzie dominują tradycyjne gry, dawno już zapomniane, jak rapido, arkus czy bilard holenderski. Wszystkie stanowiska wykonano ręcznie, z drewna. Wiele mówiącym hasłem parku jest “Czym bawił się Leonardo da Vinci?”. Dodatkiem o dużych walorach edukacyjnych są miniatury i repliki konstrukcji, które zaprojektował włoski geniusz.

Oznaczona na czerwono trasa, przebiega wzdłuż całego polskiego wybrzeża. W województwie zachodniopomorskim nosi nazwę Szlaku Nadmorskiego im. dr. Czesława Piskorskiego, w pomorskim funkcjonuje jako...

Na prawym brzegu Wieprzy, niedaleko ujścia rzeki do morza i falochronów, stoi latarnia morska w Darłowie. Powstała w 1885 roku, zastępując prowizoryczne światła ustawione przy wejściu do portu przez władze miasta w 1715 r. Jej współczesny wygląd, w tym charakterystyczna biała kopuła wieńcząca konstrukcję, to efekt powiększenia latarni o jedno piętro w 1927 r.

Raz w roku, w słoneczny sierpniowy weekend Darłowo staje się stolicą muzyki reggae w Polsce. Dlaczego właśnie wtedy? Ponieważ odbywa się tam Reggaenwalde Festival jedyna impreza z muzyką reggae nad...

Wieprza ma od źródła do ujścia ok. 130 kilometrów długości. Pokonanie tej odległości kajakiem zajęłoby około tygodnia. Co zrobić, jeśli ktoś nie ma ochoty na takie przygody? Wybrać krótszą trasę, np. z Mazowa. Można przy tym skorzystać z usług wypożyczalni i organizatorów spływów, którzy zadbają nie tylko o transport sprzętu i uczestników wyprawy w górę rzeki.

Średniowieczna, pochodząca z II połowy XIV w. twierdza, wybudowana z polecenia i środków księcia Bolesława V Gryfita. Zamek Książąt Pomorskich wznosi się nad brzegiem Wieprzy. Przez stulecia Warownia i rezydencja były wiele razy przebudowywane. Dziś zamek jest siedzibą miejskiego muzeum - wystawy stałe przedstawiają m.in historię Darłowa i salę tortur czarownic.

Obszar ochrony przyrody powołany do życia w 2005 roku ze względu na wyjątkowo wysoką wartość ekosystemu. Słowińskie Błota zajmują ok. 192,55 ha powierzchni pomiędzy dorzeczami Wieprzy i Grabowej, w odległości mniej więcej 8 km od Darłowa. Rezerwat wyróżnia się bogactwem ornitologicznym (żurawie, lerki, dzięcioły czarne) oraz torfowiskiem typu bałtyckiego.

Przyrodolecznictwo w Ustce bierze swój początek w początkach XIX wieku, wraz z przyjazdem pierwszych letników. Rozwój uzdrowiska następował z czasem: zakład balneologiczny powstał w 1911 roku, w czym duży udział miało powołane w 1870 r. Towarzystwo Kąpielowe. Dziś do celów leczniczych wykorzystuje się m.in. wody mineralne, borowinę i właściwości mikroklimatu.

Ośrodek jeździecki oraz hodowla koni, mieszcząca się w nieodległym Bobolinie. Niewątpliwie chlubą Rancza jest ogier Mustafa, laureat służewieckiej gonitwy Derby Warszawa z 1997 r. Poza nim, na terenie gospodarstwa przebywa zwykle ok. 30 koni. Oferta hippiczna obejmuje m.in. jazdy w otwartym i urokliwym terenie, w ujeżdżalni, na lonży czy różne typy oprowadzania.

Powstała jako dobudówka do stacji pilotów, którzy przeprowadzali statki wpływające do Ustki przez mielizny portu. Światło emitowane jest ze szczytu ceglanej wieży, z wysokości 22 m. W 1892 r., kiedy to wybudowano latarnię, była to lampa naftowa, co dawało zasięg 11 km (6 Mm). Dziś drogowskaz dla statków zapewnia żarówka, którą widać z odległości 3 razy większej.

Jedną z bardziej widowiskowych i emocjonujących, letnich imprez sportowych organizowanych w Dąbkach są warcaby plażowe na 100 polach. Wydawałoby się, że takie zawody nie mogą przynieść zbyt wielu e...

Dąbki-Zdrój oficjalnym statusem uzdrowiska cieszy się od września 2007 roku. Kameralna miejscowość może się poszczycić korzystnym klimatem, o dużym stężeniu jodu i morskich aerozoli. Szeroko wykorzystywane są również złoża borowiny, a okoliczne sanatoria i zakłady przyrodolecznicze specjalizują się też w dolegliwościach ortepedycznych, kardiologicznych i innych.

Jeden ze znaków firmowych przyrodolecznictwa praktykowanego w Dąbkach-Zdroju. Na bogate złoża leczniczego torfu natrafiono w wyniku odwiertów, w ramach poszukiwań nowych form kuracji. Taka kąpiel w borowinie stymuluje mechanizmy termoregulacji organizmu, ma działanie m.in. odkwaszające, dotleniające i przyspieszające przemianę materii.

Fanki i fani żagla przyczepionego do deski w Dąbkach mają rewelacyjne warunki do wodnych szaleństw. Jezioro Bukowo cieszy się wśród miłośników windsurfingu zasłużoną renomą - wszystko tłumaczą liczne szkółki i fakt organizowania na akwenie poważnych zawodów. Osoby poszukujące jeszcze poważniejszych wyzwań, powinny natomiast sprawdzić swoje umiejętności na pełnym morzu.

Celem odbywającego się co roku w lecie, Nadmorskiego Biegu Uzdrowiskowego jest poza upowszechnieniem zdrowego i aktywnego trybu życia, także promocja Uzdrowiska Dąbki oraz Gminy Darłowo.W biegu mog...