Muzeum Bursztynu
- Jarosławiec
- Atrakcje
- Muzeum Bursztynu
- Adres Nadmorska 1b
76-107 Jarosławiec - Telefon+48 533 533 123
- E-mailkontakt@muzeumbursztynu.pl
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Najlepsze miejsce, by doświadczyć jak powstaje i wydobywa się morskie złoto. Zamiast „nudnych” szklanych gablot z eksponatami i tablicami informacyjnymi, na 350 m² powierzchni wystawowej działają tu 3 stałe multimedialne ekspozycje, jak najwierniej odwzorowujące procesy związane z bursztynem:
- Bursztynowy las – przenosi odwiedzających około 40 milionów lat w przeszłość, kiedy z prehistorycznych drzew spływała żywica.
- Kopalnia – prezentuje sposoby odkrywania i eksploatowania bursztynu na przestrzeni wieków.
- Inkluzje – pokazuje rośliny i zwierzęta zamknięte przed milionami lat w bursztynie.
W dyspozycji Muzeum Bursztynu znajduje się ponad 1500 różnych eksponatów. Warto zwrócić szczególną uwagę na niezwykle rzadki niebieski bursztyn dominikański oraz miodowo-brązową bryłę bursztynu bałtyckiego ważącą 2,906 kg – drugą najcięższą pokazywaną w polskich muzeach (po okazie w Gdańskim Muzeum Bursztynu o wadze 3,250 kg).
Poza wystawami stałymi, muzeum otwiera tymczasowe ekspozycje tematycznie powiązane z bursztynem lub okolicą Jarosławca. Głodni wiedzy mogą w placówce sięgnąć do kilkudziesięciu opracowań naukowych i licznych ciekawostek. W muzeum działa również sklepik z pamiątkami i wyrobami z prawdziwego bursztynu.
Muzeum Bursztynu jest w całości prywatną inicjatywą Maksa Kwiatkowskiego. Mieści się w charakterystycznym, specjalnie wybudowanym drewnianym budynku, w zamierzeniu projektanta nawiązującym do dawnych portowych spichlerzy. Pomysł założenia muzeum powstał w 2011 roku. Po trzech latach nastąpiło uroczyste otwarcie.
Doskonałe miejsce, by lepiej poznać największe bogactwo Morza Bałtyckiego, jakim jest bursztyn. Zwłaszcza, iż zamiast statycznych ekspozycji w gablotach dominują multimedialne instalacje: “Bursztynowy las”, “Inkluzje” oraz “Kopalnia”, które interesująco prezentują wiele aspektów dotyczących jantaru. Do tego oczywiście fantastyczne okazy bursztynu, np. niebieskiego.
Opinie